Etimesgut
Getat

banner
banner

Hangi Diyet Ekolü

banner
banner
Hangi Diyet Ekolü?
Hangi Diyet Ekolü?

Muayenelerimde hastalarımla genelde yaşadığım trajikomik bir diyalogdan bahsetmek istiyorum:

.

"Hocam tavuk eti benim kan grubuma uymadığı için tüketmiyorum."

.

Bazı şeyleri yanlış anlıyoruz, yada doğru yerden başlayamıyoruz. Birinci sınıf derslerini almadan ikinci sınıfa başlayan öğrenci gibi beslenmede okuduğumuz üst düzey diyet tiplerinde boğulup kayboluyoruz. Mizaca göre beslenme, alkali beslenme, kan grubu diyeti, ketojenik diyet vs...

.

Bunlara geçmeden önce halledilmesi gereken bir konu var. Tavuk eti mizaç için yada kan grubu için değil, hormon ve GDO'lu yemlerle zehir torbasına dönüştüğü için yenilmez. Kan grubuna göre et tüketmeyen ama her gün tatlıyla, kek-pastayla gününü gün edenler var. Mizaca çok dikkat ettiği için az su içen ama yemekte su içen, sık abur cubur tüketen hastalarla karşılaşıyorum.

.

O yüzden, farklı farklı diyetlerden önce neyi yemememiz gerektiği ve yiyebileceklerimizi nasıl yememiz gerektiği ile ilgilenmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunun ne mizaçla ne de kan gruplarıyla ilişkisi yok. Beslenmede herkes için ortak olan temel ilkeler düzeltilmeden diyet öğretilerinin kime ne faydası var?

.

Yeme içme saatine dikkat etmeyi, az yemeyi, çeşidi azaltmayı, çok çiğnemeyi, yemekte su tüketmemeyi, tarım ilaçları ile boca edilmiş sebze ve meyvelere çözüm üretmeyi, gıda mühendisliği harikası çöp gıdalardan uzak durmayı, rafine yağlara veda etmeyi, şeker ve unu maksimum oranda kısıtlamayı, yine GDOlu yemler, hormon ilaçları ve antibiyotiklerle ayakta duran hayvan sektörünün et ve süt ürünlerinden ve toksin kaynağı temizlik ürünlerinden uzak durmayı daha da çok önemsemeliyiz.

.

Bunlar halledilmeden motamot uyulan diyet ekollerinin kimseye faydası olmaz.

.

Bir diğer mevzu, sağlıklı diyetin bir aylık iki aylık program yapıp hızlı kilo vermek sonra da eski yaşama dönüp verilenleri fazlasıyla almak demek olmadığı... Doğru diyet; hayat boyu uyabileceğimiz ve hayat boyu uyduğumuzda vücudumuzun zarar görmeyeceği diyettir. Belli bir süre uygulanıp bırakılacak diyetler sağlığa fayda değil zarar verir.

whatspapp_icon hemenara_icon mail_icon