Etimesgut
Getat

banner
banner

Sünnet

banner
banner
Sünnet
Sünnet

Sünnet insanlık tarihinin en eski uygulamalarından birisidir. Milattan önce 3000 gibi çok eski dönem yazıtlarında sünnete dair bilgilere rastlanmaktadır.

Sünnet operasyonunda penis ucundaki idrar deliğini kapatan deri uzantısı kesilerek alınır. Bu derinin alınması, ürolojik birçok hastalık için koruyucudur. Öncelikli olarak bu derinin altında biriken akıntılar ve bakteriyel oluşumlar idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Birçok bulaşıcı hastalığa zemin hazırlar. 

Sünnet uygulaması geleneksel olarak da, bazı dinlerin öğretilerinde yer alması açısından da en çok kabul gören tıbbi işlemlerin başında gelmektedir. Dinimizde de sünnet tavsiye edilmiştir. 

Sünnet, modern dünyada diğer işlemler gibi sağlıktan ziyade hastalık haline dönüştürülmüştür. Genel anestezi altında yapılan sünnetlerde beyin ve sinir sistemine toksik ajanlar gereksiz yere verilmektedir. Bu yüzden sünneti “lokal anestezi” ile yapmak, diğer yönteme göre çok daha zararsızdır.

Sünnet için en önemli nokta, derinin kesileceği hattın belirlendiği safhadır. Ölçünün düzgün alınması ve bu ölçüye göre düzgün bir kesim yapılması, çocuğun ilerleyen yaşamında cinsel ve ürolojik açıdan sağlığı için önem teşkil etmektedir. Ölçü konusunda hassas olunmadan derinin fazla alınması, cinsel bazı problemlere neden olabilmektedir. Kesim işlemi bistüri (neşter) yada koterle yapılabilmektedir. Koter ile uygulamada bir yandan damar uçları da kapandığı için kanamasız sünnet olarak geçmektedir. 

Yine önemli noktalardan birisi de işlemin steril cerrahi aletlerle ve hijyene dikkat edilerek yapılmasıdır. Pansuman için sarı kantaron yağı ve bazı kremler tercih edilmektedir. Ancak enfeksiyondan koruyucu olması için uygulanan ağızdan antibiyotik kullanımı, çocuğun bağırsak florasını ve bağışıklık sistemine gereksiz bir yük olmaktadır. Ağrının çok olduğu ilk birkaç gün rutin dönemlerde elimizden geldiği kadar kaçtığımız ağrı kesiciler, mümkün olan en düşük sayıda kullanılmalıdır.

Sünnet işleminde, ameliyathane ortamından çıkarılarak, genel anestezinin yada sedasyon (sersemletme) işlemlerinin gereksiz yükünden kurtarılarak, sağlıklı bir ortamda sağlıklı bir usulle uygulama tercih edilmelidir.

Sünnet hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için klinik numaralarımızdan iletişime geçebilirsiniz.

whatspapp_icon hemenara_icon mail_icon