Etimesgut
Getat

banner
banner

Stres Hastalıkları Nasıl Etkiler

banner
banner
Stres Hastalıkları Nasıl Etkiler?
Stres Hastalıkları Nasıl Etkiler?

Psikolojik stres insanı hasta eder mi?

.

Herkes muvafıktır, evet eder, ama nasıl?

.

Bedende hastalıkların temelini oluşturan ana etkenler vardır. Beslenme yanlışlığı, kimyasal kirlilik, zehirlenme, hareketsizlik, topraktan uzaklaşma gibi... Tüm bu etkenler ve daha fazlası vücuttaki mekanizmalarda yıllar içerisinde bozukluklar ortaya çıkarır.

.

Hastalık vücutta başlamıştır ama günyüzüne çıkmak için bir tetikleyici bekler. İşte bu çoğu zaman strestir. Ani bir stres ve üzüntü hormonal dengeleri alt üst ederek hastalığı günyüzüne çıkarır; stres hastalığı, hastalık da stresi artırır. Bu kısır döngüde hasta her gün daha da kötüye gider.

.

Hastalığı yenmek için çoğu zaman stresi azaltmak gerekir. Bu kısır döngünün kırılması için çok önemli bir adımdır. Ama çok da kolay değildir. Hastalığa düzgün bir yaklaşım, hastanın sorularına tatmin edici cevaplar ve moral vermek çoğu zaman hekim tarafından mutlaka uygulanması gereken esaslardır. Modern tıbbın 2 dakikalık muayeneleri bu ihtiyacı yerine getirememektedir.

.

Aynı zamanda sadece hastalığı tetikleyen stres değil, hastalığın temelini oluşturan problemler de tedavi edilmelidir.

.

Stresi azaltmak için çoğu zaman antidepresanlarla beynin kimyasına müdahale edilmektedir. Bu ise çok daha derin başka sorunlar ortaya çıkarabilmekte, bozulan beyin kimyası antidepresansız bir hayatı kabul edemez hale gelmektedir. Antidepresanlarla stres; geçici olarak rahatlamakta, aslında çok daha derinleşmektedir. Bu, ilaç bırakıldığında daha iyi anlaşılmaktadır. Bazen antidepresan kullanımı kişiyi intihara kadar sürüklemektedir.

.

Stres, insan hayatında olmazsa olmaz bir faktördür. İnsan stresle hedefine ulaşır. Stressiz bir yaşam dünya hayatının özelliği hiçbir zaman olamaz. Önemli olan kalbi (bilinçaltını) doğru kuvvetlerle güçlendirip, stresle baş edebilmeyi öğrenmektir. İnsan; hayatındaki ana gaye boşluğunu doğru hedeflerle doldurabilirse, teferruat olan stres kaynakları ile baş edebilmek kolaylaşacaktır.

whatspapp_icon hemenara_icon mail_icon